A Vas Népe napilap Jubiláló domonkosok címmel képes beszámolót közölt a Vasváron tartott emléknapról.

A Domonkos Rendtörténeti Gyűjtemény várja azok jelentkezését, akiknek tudomás van 1950 után szétszóródott rendtörténeti dokumentumokról.

A magyar domonkosok kulturális örökségét különösen is súlyosan érintette az 1950 évi feloszlatás, mivel a rendnek ekkor még nem voltak központi gyűjteményei – amelyek államosítva ugyan, de fennmaradhattak volna. A magyar rendtartomány csak 1938-ban vált önállóvá,  az 1915-re elkészült budapesti rendház is csak ekkor kapott központi szerepet ( a tartományi központ mellet itt működött a rendi főiskola is). Budapesten ugyan létezett egy jelentős könyvtár és elkezdődött egy történeti levéltár felállítása is, de 1950-ben ezek jórészt szétszóródtak. A könyvek, levéltári dokumentumok és műtárgyak egy részét magánszemélyek rejtegették évtizedeken keresztül, majd a rendszerváltás után vissza is adták az újjászerveződő rendnek.

A domonkos jubileumi események zárásaként  november 20-án, vasárnap Vasváron domonkos emléknapot szervezett a Domonkos Rendtörténeti Gyűjtemény.  A program részeként a délelőtti szentmisét a plébániatemplomban Kostecki Andrzej atya mondta és a miseszolgálatban részt vett Dezse Péter testvér is. Mise után a Zarándokszállás közösségi termében dr. Zágorhidi Czigány Balázs tartott előadást a domonkos rend magyarországi történetéről, Andrzej atya pedig a rend mai helyzetét mutatta be. Az előadásokat követően az érdeklődők közösen tekintették meg a múzeumban a rendtörténeti vándorkiállítást és a Rendtörténeti Gyűjtemény kamara kiállítást.

November 20-án, vasárnap a Domonkos Rendtörténeti Gyűjtemény a domonkos rend alapításának 800. évfordulója alkalmával emléknapot szervez. Délelőtt a fél 10 órai szentmisét Kostecki Andrzej domonkos atya mondja. Mise után a Zarándokszálláson Andrzej atya és Zágorhidi Czigány Balázs gyűjteményvezető rövid előadásban mutatja be a rend történetét és mai helyzetét. Az előadások után az ő vezetésükkel tekinthető meg a múzeumban „A 800 éves domonkos rend Magyarországon” című kiállítás. A múzeum délután 2-6 óráig is nyitva lesz és ingyenesen látogatható, ahol a szervezők a jubileumra készült süteménnyel várják a látogatókat!

Részletes letölthető program.