2012. november 10.

Boldog Ilona-ünnep VeszprémbenBoldog Ilona az egyik legkorábbi rendtag, akinek a magyar domonkosok körében tisztelete alakult ki. 13. századi eredetű, de csak késő középkori másolatban ismert legendája szerint a veszprémi Szent Katalin-kolostor egyik első lakója volt, még a tatárjárás előtt. A legenda számtalan csodáját jegyzi fel, közülük a legismertebb, hogy Ilona is elnyerte a stigmákat, Krisztus szenvedésének sebeit. Személye összekapcsolódik Szent Margittal is, hisz az Árpád-házi királylány a veszprémi kolostorban kezdte meg a szerzetesi életet, mielőtt még apja, IV. Béla király felépítette rendje számára a margitszigeti kolostort.


Boldog Ilonáról november 10-én, szombaton emlékeznek meg Veszprémben. Ebből az alkalomból mutatják be az érsekség új turisztikai központjában, a Szaléziánumban Piotr Stefaniak A titkos szentség című könyvét, amely Boldog Ilona életét mutatja be. A könyvbemutatóhoz kapcsolódóan kis kiállítás keretében bemutatkozik a Domonkos Rendtörténeti gyűjtemény is.

A program után a székesegyházban ünnepi szentmisét mond dr. Márfi Gyula érsek, szentbeszédet mond P. Barna Máté domonkos tartományfőnök.